Пейзажна лірика. Написання віршів на весняну тематику

Мета: повторити й поглибити відомості про пейзажну лірику; удосконалювати вміння аналізувати поетичні твори; розвивати навички віршування; виховувати потяг до прекрасного, любов до рідної природи

Перебіг заняття

І. Повідомлення теми і мети заняття.

Перегляд презентації на тему: «Весна».

Учні переглядають репродукції картин відомих художників на весняну тематику, ілюстрації до віршів відомих поетів, читають уривки з поезій.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Бесіда:
    • Що таке пейзаж?
    • Яка роль пейзажу в тексті?
    • Які ви знаєте жанри лірики?
    • Які вірші про весну ви знаєте?
    • Зачитати один з них. Проаналізувати поезію.
  2. Літературна вікторина «Чи знаєш ти поезію?».

- Кому належать такі поетичні рядки?

  1. Люблю весну, та хто її не любить,

    Коли життя цвіте, як пишний сад.

    І, мов у сні, шепочуть листя-губи,

    І квіти шлють солодкий аромат. ( В. Сосюра)

  2. Стояла я і слухала весну,

    Весна мені багато гомоніла.

    Співала пісню дзвінку, голосну,

    То знов таємно-тихо шепотіла. (Леся Українка)

  3. Була весна, весела, щедра, мила

    Промінням грала, сипала квітки.

    Вона летіла прудко, мов стокрила,

    За нею вслід співучії пташки. (Леся Українка)

  4. Дивувалась зима.

    Чом се тають сніги,

    Чом леди присли всі

    На широкій ріці? (І. Франко)

  5. Гримить! Благодатна пора наступає,

    Природу розкішная дрож пронимає,

    Жде спрагла земля плодотворної зливи,

    І вітер над нею гуляє бурхливий,

    І з заходу темная хмара летить –

    Гримить! (І. Франко)

     

  6. Арфами, арфами –

    Золотими, голосними обізвалися гаї

    Самодзвонними:

    Йде весна

    Запашна,

    Квітами-перлами

    Закосичена. (П. Тичина)

  7. Садок вишневий коло хати,

    Хрущі над вишнями гудуть. (Т. Шевченко)

  8. Талого снігу платочки сивенькії,

    Дощик дрібненький, холодний вітрець! (Леся Українка)

ІІІ. Практична робота.

  1. Літературне дослідження.

    Визначити спільне й відмінне в цих уривках.(уривки демонструються на мультимедійній дошці)

    а) Бентежно сад цвіте, мов біла люстра,

    запалена раптово в сотні свіч.

    То стільки світу – білого пелюстя –

    Тобі дарує зусібіч ця ніч. (В. Сапон)

    б) Провесна. По узліссі й на галяві перший ряст і цвітуть проліски та сон-трава. Дерева ще безлисті, але вкриті бростю, що от-от має розкритися. На озері туман то лежить пеленою, то хвилює од вітру , то розкривається, одкриваючи блідо-блакитну воду. (Леся Українка)

  2. Скласти гроно «Весна».

    Гроно весна

  3. Дібрати епітети до слів

    Весна, сад, веселка, повітря, небо, сонце.

  4. Підібрати рими до слів

    Весна, струмочки, цвіт, гай, ллється

  5. Замінити речення метафорами.

    - На небі білі хмари.

    - Зацвіли яблуні.

    - Щебечуть пташки в садку.

    - Течуть струмочки.

  6. Гра в буриме (написати вірш за поданим початком).
    • Сіє дощиком квітень
    • Бризнув травень яблуневим цвітом
    • Манить сад п’янким вишневим цвітом
    • Журавлі весну несуть на крилах
  7. Написання власної поезії на весняну тематику.
  8. Зачитування й обговорення написаного гуртківцями.

Зразки учнівських віршів.

Крокуси

Як тільки сніг зійшов з землі

І сонце ледь пригріло,

Синенькі крокуси малі

Про себе шепотіли.

Голівки підняли у тишу,

До неба, де живуть пташки.

Весняний вітер їх колише,

Гойдає ніжні пелюстки.

Такі малі, мов та долонька.

Наступиш раз – і вже нема.

І сяють нам ясніше сонця.

В них стільки радості й тепла. (Буднік Ірина, 9 клас)

Завесніло

Завесніло надворі,

Але сніг ще лежить.

Ніби й сонечко світить,

Та вода не біжить.

Ще хурделиця віє

За нашим вікном.

Прилетіли лелеки

І тремтять за селом.

Не чекали,

Що рідна домівка

Їх не стріне теплом.

Та нехай не лютує

Білосніжна зима,

Бо прийшла вже пора:

На порозі весна запашна. (Щербина Аліна, 9 клас)

ІV. Підсумки заняття.

Учитель. Сьогодні на занятті  ви спробували себе в ролі поетів. І це вам вдалося. Тож хай нинішня весна додає творчості і натхнення.